Rodzaje typy i zastosowanie mąk w zdrowej kuchni

Warto wiedzieć, jakiej mąki i kiedy używać.

Częstym pytaniem od naszych klientów jest: Co oznacza tym mąki i jaką mąke wybrać.
Postanowiliśmy więc rozwiać wszelkie wątpilowiści.


Co oznacza numer mąki?

W uproszczeniu typ mąki wskazuje, ile składników mineralnych się w niej znajduje. Im wyższy numer, tym składników więcej.

W Polsce standardem zawsze była zwykła mąka pszenna jednak z biegiem czasu i wzrostem trendu na zdrowe odżywianie producenci zaczęli produkować wiele różnych rodzajów mąk.

Na rynku jest około 20 rodzajów mąk począwszy od mąki pszennej kończąc na mące przeznaczonej dla osób, które nie tolerują glutenu.

Im ciemniejsza mąka tym więcej składników mineralnych.

Zastosowanie mąk jest dość oczywiste, stosujemy je do różnego rodzaju słodkich wypieków, chlebów, do robienia makaronu czy pierogów itd.

Poniżej przedstawimy rodzaje mąk opisując również ich zastosowanie.


Mąka pszenna (jasna) -typ: 450-650 najpopularniejsza Polska mąka, coraz częściej jednak pomijana w zdrowej kuchni

Mąka pszenna (szara) - typ: 750-1850 często stosowana do wypieków bułek, chleba oraz pizzy

Mąka pszenna ( ciemna) - typ: 2000-3000 Mąka najlepsza z mąk pszennych. Charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika. Znajduje zastosowanie w wypieku pieczywa pełnoziarnistego oraz wyrobów mącznych (makaron)

Mąka z pszenicy durum (semolina) - Idealna do produkcji domowego makaronu często wykorzystywana jako zamiennik do pszennej do wypieku ciast.

Mąka orkiszowa - typ: 630-2000 typ: 2000 zalecany jest do wypieku pieczywa, typy niższe świetnie sprawdzą się w ciastach.

Mąka żytnia - typ: 500-3000 przeznaczona głównie do wypieków różnego rodzaju pieczywa. Mąkę żytnią kwasi się również na potrzeby wielkanocnego żuru.

Mąka gryczana - Ze względu na jej ciemną barwę, każdy wypiek będzie ciemniejszy. Ciasta na niej nie wyrastają zbyt wysoko. Mąka ta znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym - do wypieków chleba, wyrobu makaronów, produkcji ciast, jako samodzielny składnik lub w połączeniu z mąką pszenną. Dodatkowo mąka gryczana jest mąką bezglutenową.

Mąka z cieciorki - nie zawiera glutenu. Charakteryzuje się dużą zawartością białka. Można z niej przygotować naleśniki (socca), lekkie ciasta, pasztety, kotlety, świetnie sprawdza się jako zagęstnik do sosów, zup, gulaszy. Często stosowana jako zamiennik bułki tartej.

Mąka owsiana - Jest jedną z najczęściej wybieranych mąk w zdrowej kuchni. Tak jak płatki owsiane stała się bardzo popularna w Polsce.
Zastosowanie jej w kuchni sprawi, że potrawy przygotowane na jej bazie zyskają ciekawy smak i będą dużo zdrowsze. Owies to wartościowe zboże, cechujące się korzystną kombinacją składników odżywczych. Warto zamienić mąkę pszenną na owsianą. Świetnie sprawdzi się do wypieku pieczywa oraz deserów.

Mąka jaglana (bezglutenowa) - Jej charakterystyczną cechą jest zółty kolor. Czesto wykorzystywana do placków oraz naleśników ze względu na swój orzechowy posmak. Do ciast może być użyta z domieszką innych mąk, ponieważ sama powoduje zbyt gorzki smak wypieków.

Mąka ryżowa (bezglutenowa) - ten rodzaj mąki świetnie nada się do zagęszczenia sosu, zupy oraz gulaszu. Chcąc użyć tej mąki do wypieku musimy dodać więcej produktów klejących ( jajka,banany)

Mąka z nasion amarantusa - (bezglutenowa) - Jest również cennym dodatkiem do wypieku chleba. Nie zalecamy jednak używać jej samej tylko jako mieszanka z innymi mąkami. tak samo przy wypieku ciast.
Mąkę z amarantusa uzyskuje się przez mielenie całych nasion pozyskanych z dojrzałych roślin szarłatu. Jest to proces stosunkowo nieskomplikowany technicznie, który wymaga jedynie regulacji poziomu wilgotności
Na dzień dzisiejszy uważa się, że przy pieczeniu chleba optymalnie jest połączyć 85% mąki pszennej z 15% mąki z amarantusa – ta proporcja gwarantuje wzrost bochenka i jego akceptowalną konsystencję.

Mąka z tapioki (bezglutenowa) - Mało popularna i trudno dostępna, dość dobrze uelastycznia. Jest właściwie bezsmakowa, dlatego będzie dobra jako zagęszczasz do zup sosów, czy na słodko kisieli, czy lukrów.

Mąka kokosowa (bezglutenowa) - To nic innego jak zmielony miąższ kokosa. Nie nadaje się do samodzielnego użycia, tylko jako dodatek. Ze względu na swój kokosowy smak czesto dodawana jest do słodkich wypieków oraz deserów.

Mąka migdałowa (bezglutenowa) - Idealna do wypieków ciast. Można śmiało zastosować ją jako główny składnik, trzeba jednak liczyć się, że wypiek nie urośnie zbyt wysoko. Jedna z droższych mąk na rynku.

Mąka kasztanowa (bezglutenowa). Charakteryzuje się słodkim smakiem. Sprawdza się jako dodatek do ciast. Szczególnie ceniona w połączeniu z czekoladą cynamonem czy wanilią. Podobnie jak mąka migdałowa należy do tych droższych mąk na rynku

Mąka sojowa - Dobra do zagęszczania zup i sosów, wykorzystywana również do wypieku ciast, lecz tylko jako dodatek. Normalnie ma barwę białą, ale pod wpływem temperatury szybko ciemnieje, dlatego trzeba uważać przy ciastach które wymagają długiego czasu pieczenia.


Wybór mąk oraz ich zastosowanie jest przeogromne. Każdemu polecamy testowanie nowych smaków i przedewszystkim zmienianie nawyków żywieniowych na zdrowsze!

U nas w sklepie każdy znajdzie coś dla siebie! :)

Kliknij w poniższy obrazek i sprawdź ofertę

mąka w niskiej cenie