Śniadanie

   Zjedzenie zdrowego, sycącego śniadanie poprawia nastrój i dodaje energii na resztę dnia. Nie jesteśmy głodni, a, jak wiadomo, głód powoduje  nadmierną nerwowość. Bez głodu i burczenia w żołądku łatwiej zachować racjonalne i pozytywne myślenie.

   Wszelka aktywność, czy to fizyczna czy intelektualna, wymaga dostarczenia organizmowi energii. Jeśli nie dostarczymy jej sobie rano, po przebudzeniu, nie będziemy w stanie funkcjonować na pełnych obrotach. Dlatego tak ważne jest jedzenie śniadań. Powinien to być jednak zdrowy i sycący posiłek.

   Tutaj pojawia się jednak pytanie „zdrowy” i „sycący” nie pojawiły się w pierwszym zdaniu przypadkowo. Tylko dobrze zbilansowane śniadanie faktycznie dostarczy nam energii. Jeśli skusimy się na węglowodany proste, które powodują szybki skok cukru we krwi, nagły przypływ energii, a potem jej szybki spadek, śniadanie nie spełni swojej roli i głód oraz gorsze samopoczucie dopadną nas szybciej, niż się tego spodziewamy. Jeśli natomiast zjemy śniadanie zbyt szybko, narażamy się na dyskomfort trawienny, co również nie poprawi nam samopoczucia przez kilka godzin. Warto więc zwracać uwagę na to, co jemy rano.


Śniadanie i odchudzanie

   Kolejnym argumentem na rzecz jedzenia śniadania, na który powinny zwrócić szczególną uwagę osoby odchudzające się, jest fakt, iż śniadanie pobudza metabolizm.

Śniadanie, które pobudzi nasz metabolizm i przyspieszy spalanie kalorii przez resztę dnia, powinno składać się z węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, tj. tych, które dostarczają nam oprócz kalorii sporych ilości błonnika, oraz chudego białka. Można powiedzieć, że śniadanie które składa się z odpowiednich produktów "rozkręca" nasz metabolizm każdego dnia.

Jednak fakt, że zjemy zdrowe śniadanie nie zwalnia nas z kontrolowania tego, co jemy, przez resztę dnia. Owsianka z jogurtem naturalnym rozkręca metabolizm i dostarcza błonnika, ale jeśli na kolacje jadać będziemy pizzę lub kebaba, a wieczorem popijać na kanapie piwo, to nawet śniadanie nie pomoże nam w utrzymywaniu dobrej formy.