W dzisiejszych czasach wybór asortymentu dla dzieci oferowanego przez firmy z różnych branż jest ogromny. W sklepach spotykać można wiele innowacyjnych produktów, które na co dzień ułatwiają życie rodzicom małych dzieci. Ze względu na powszechny dostęp i dużą różnorodność, wybór odpowiednich akcesoriów dla dziecka często jest trudny. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak dobrze wybrać dla Twojego dziecka produkty nie tylko trwałe i funkcjonalne, ale również estetyczne i w dobrej cenie.

W jaki sposób nauczyć dziecko pić z kubeczka?

kubek niekapek Canpol

Dążenie dziecka do samodzielności to bardzo ważny etap zwłaszcza na początku życia dziecka. Jedynymi z podstawowych umiejętności, jakie powinno nabyć dziecko jest zaspokajanie podstawowych potrzeb bez konieczności pomocy ze strony osób dorosłych. Jednak nauka samodzielnego jedzenia i picia często sprawia problemy, ponieważ wymaga od dziecka zmiany nawyków. Od urodzenia dziecko przyjęło za naturalny porządek rzeczy przyjmowanie pokarmu z piersi mamy lub, jeśli to z różnych przyczyn niemożliwe, z butelki. Zaburzenie tego rytuału może więc spotkać się z oporem. Wszelkie zmiany u niemowląt należy wprowadzać stopniowo. Oznacza to, że zanim rozpoczniemy naukę, dziecko powinno się oswoić z nowym przedmiotem, który zamierzamy wprowadzić do jego życia. Nie należy więc spieszyć się z nauką samodzielnego picia, a bacznie obserwować dziecko i samemu zdecydować kiedy będzie na nią gotowe.

Na początku nie ma znaczenia, czy wybrany zostanie kubek, bidon czy butelka. Powinien to być po prostu przedmiot, który dziecko będzie kojarzyło z piciem. Bardzo ważna jest w tej kwestii wygoda – kubek powinien być dostosowany do małego dziecka. Większość tego typu akcesoriów, jak na przykład kubek niekapek Canpol, jest wyposażonych w dwustronny uchwyt, dzięki któremu łatwiej jest je dziecku utrzymać. Wybierając poszczególne produkty, warto też zwrócić uwagę na to, czy kubki lub bidony jakie przeglądamy zostały wykonane z materiałów, których można bezpiecznie używać w zmywarce czy też w mikrofali.

Wybór odpowiedniego kubka lub bidonu należy oczywiście do preferencji rodzica. Powinien być on jednak dostosowany do aktualnych potrzeb oraz wieku niemowlęcia. Dla dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia świetnie sprawdzi się na przykład kubek LOVI 360. Jest to również niekapek, posiadający wypukły z każdej strony silikonowy ustnik, który nie tylko ułatwia naukę samodzielnego picia, ale również ma dobry wpływ na prawidłowy zgryz dziecka. Dobrym rozwiązaniem jest również bidon ze słomką B Box, który dzięki obciążonej słomce pozwala dziecku na picie również, gdy leży ono na plecach. Jak wiele produktów B Box, bidon ten jest prosty w demontażu, dzięki czemu można go w łatwy sposób dokładnie umyć, zachowując higienę użytkowania.

Nauka dziecka picia z kubka często jest dość trudna. Wyzwanie stanowi przede wszystkim samodzielne, stabilne trzymanie i jednoczesne przechylanie kubka z napojem. Będzie to o wiele prostsze, jeśli zaopatrzymy się w Doidy Cup. Ten model kubka zasługuje na szczególną uwagę, ze względu na jego oryginalny wygląd, wiążący się bezpośrednio z funkcjonalnością. Jest on już lekko pochylony, dzięki czemu ułatwia dziecku picie przy jedynie delikatnym przechyleniu kubka. Uczy się ono w ten sposób nie wykonywać gwałtownych ruchów kubkiem, co można również wypracować ćwiczeniami małej motoryki.

Jakie pełnowartościowe posiłki dla niemowląt wybrać?

kaszka holle dla niemowląt

Równie istotna, co nauka picia z kubeczka, jest umiejętność samodzielnego jedzenia. Podobnie jak inne nowe rzeczy w życiu małego dziecka – należy wprowadzać ją powoli. Ciekawą metodą, którą można tutaj wykorzystać jest BLW, czyli Baby Led Weaning (tłum. Bobas Lubi Wybór). Polega ona na stopniowym odstawianiu mleka i zastępowaniu go pokarmami stałymi, takimi jak gotowane warzywa, owoce, jajka czy też ekologiczne kaszki dla dzieci. Metoda BLW to poznawanie przez niemowlę posiłków wszystkimi zmysłami. Powinny być one przygotowane tak, aby dziecko mogło je spożywać samodzielnie rączkami, nawet jeśli się przy tym ubrudzi. Poznanie empiryczne jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia. Co więcej, zainteresowanie nowymi smakami i zadowolenie dziecka z formy spożywanych potraw sprawią, że zmniejszy się szansa na wywołanie u niego niechęci do jedzenia, co jest częstym problemem u niemowląt.

Produkty używane do urozmaicenia niemowlęcej diety powinny być przede wszystkim naturalne i bezpieczne dla dziecka. Warto dbać o ich różnorodność, by dziecko mogło spróbować i samo ocenić, co mu najbardziej smakuje. Przy wprowadzaniu BLW należy pamiętać, że nie może się to wiązać z całkowitym odstawieniem produktów mlecznych. Zawierają one wiele składników odżywczych niezbędnych do zdrowego rozwoju i funkcjonowania dziecka. Zatem należy w zbalansowany sposób planować dietę, która zawierać będzie zarówno warzywa i owoce, jak i mleko, kaszkę czy budyń. Kaszki dla niemowląt Holle są chętnie wybierane ze względu na ekologiczne składniki bez dodatku cukru, co sprawia, że to zdrowe i pełnowartościowe posiłki dla malucha. Takie naturalne hipoalergiczne produkty są idealne do karmienia niemowląt, ponieważ pomagają budować odporność i dostarczają im niezbędną energię.

Wychowywanie małego człowieka to ogromne wyzwanie dla rodziców. Często mają oni wiele pytań i wątpliwości, na które odpowiedzi szukają w sieci. Internet to bogate źródło informacji, jednak należy pamiętać, by czerpać wiedzę jedynie ze sprawdzonych witryn. W tym celu warto korzystać z portali i serwisów, na których artykuły umieszczają specjaliści – lekarze, położne oraz dietetycy. Dzięki temu mamy pewność, że pozyskana wiedza jest rzetelna i oparta na przeprowadzonych badaniach, a oglądane tam produkty są sprawdzone i bezpieczne dla dziecka.