Jak dobrać rozmiar smoczka do karmienia?

Wybór właściwego rozmiaru (wielkości przepływu) smoczka do karmienia ma ogromne znaczenie i należy o tym pamiętać przy zakupie. Na rynku dostępne są smoczki o różnych rodzajach przepływu, ich wielkość oznaczona jest cyframi od 0 do 5 i znajduje się w widocznym miejscu na opakowaniu:
• 0 mini - smoczek o najwolniejszym przepływie; przeznaczony dla dzieci w wieku poniżej 6. miesiąca życia.
• 1 wolny - smoczek do pierwszego mleka; przeznaczony dla dzieci do 6. miesiąca życia. Może być stosowany także do herbatki i soku dla dziecka powyżej 6. miesiąca życia.
• 2 średni - smoczek do mleka dla dzieci od 6. do 12. miesiąca życia. Może być stosowany także do herbatki dla dziecka, które skończyło już 1 rok. Warto pamiętać, że w tym wieku dziecko może już pić soczek i herbatkę z kubka - np. ze specjalnym ustnikiem.
• 3 szybki - smoczek dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia, które lubi jeszcze pić mleko z butelki. Pamiętaj, że do pokarmów o gęstej konsystencji nie zalecamy tego smoczka - otwór jest za mały.
• 4 kaszka - smoczek idealny do pokarmów gęstych, np. zupek czy kaszek z mlekiem.
• 5 trójprzepływowy - smoczek dla dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Ustawiając smoczek odpowiednim oznaczeniem w kierunku nosa dziecka, uzyskasz właściwy przepływ: wolny, średni lub szybki.


Jaka jest różnica między smoczkiem silikonowym a kauczukowym?

• silikonowe są przezroczyste, nie posiadają smaku i zapachu. Zachowują swój pierwotny kształt nawet po dłuższym czasie używania. Silikonowe smoczki do karmienia nie zmieniają smaku pokarmu.
• kauczukowe (inaczej lateksowe) mają brązowe zabarwienie i delikatny zapach gumy. Podobnie jak smoczki silikonowe, są trwałe oraz odporne na gryzienie. Dzięki temu że są elastyczne łatwo dostosowują się do jamy ustnej dziecka. Ich wadą jest uleganie ściemnieniu pod wpływem działania promieni słonecznych, dlatego należy je często wymieniać - najlepiej co kilka tygodni.

Najpopularniejsze są smoczki silikonowe, jednak niektórym dzieciom one nie odpowiadają dlatego warto przetestować, który smoczek bardziej odpowiada dziecku.

Czy można podgrzewać pokarm w kuchence mikrofalowej?

NIE ZALECAMY PODGRZEWANIA POKARMÓW DLA DZIECI W KUCHENKACH MIKROFALOWYCH. Grzeją one nierównomiernie i przez to pokarm ma zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę. Ponadto zostaje pozbawiony wielu właściwości
Jeżeli jednak zajdzie potrzeba podgrzania pokarmu w butelce w kuchence mikrofalowej, należy pamiętać że możliwość używania butelki w kuchence mikrofalowej uzależniona jest od surowca, z którego została wykonana. Konieczne jest, aby butelki wykonane były z bezpiecznych, wolnych od BPA surowców takich jak: szkło, polipropylen, trytan.

Jak często powinno się wymieniać butelki do karmienia na nowe?

W trakcie codziennego kilkukrotnego mycia, karmienia i sterylizowania, butelki rysują się i zużywają. W mikroszczelinkach zbierają się drobnoustroje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Dlatego zgodnie z zaleceniem lekarzy specjalistów, butelki powinny być wymieniane po ok. 3 miesiącach użytkowania.

Jak prawidłowo dbać o czystość butelek?

Butelki szklane – przed pierwszym i każdym kolejnym użyciem butelkę i jej elementy należy dokładnie umyć, a następnie wysterylizować w sterylizatorze parowym/elektrycznym lub wrzącej wodzie. Po użyciu butelkę ze smoczkiem należy oczyścić z resztek pokarmu, wypłukać, a następnie umyć gorącą wodą. Gotowanie oraz twarda woda może powodować powstawanie osadu.

Butelki polipropylenowe - przed pierwszym użyciem rozmontowane części butelki wraz ze smoczkiem należy wyczyścić i umieścić na 5 minut we wrzącej wodzie. Ma to na celu zapewnienie higieny. Gotowanie dłuższe od zalecanego oraz twarda woda może powodować powstawanie osadu. Przed każdym użyciem należy wyczyścić butelkę i smoczek, wypłukać gorącą wodą. Nie gotować. Nie zaleca się mycia butelki i smoczka w zmywarce, gdyż detergenty/środki czyszczące mogą spowodować uszkodzenie produktu. Nie należy używać żadnych środków dezynfekujących.

Butelki trytanowe - należy wygotować tylko przed pierwszym użyciem (nie dłużej niż przez 5 minut). Przed każdym kolejnym użyciem, dla zachowania wystarczającej higieny zaleca się dokładne mycie, płukanie lub polewanie wrzątkiem. Nie należy gotować ani sterylizować w sterylizatorze parowym/elektrycznym.

Do kiedy mogę podawać dziecku butelkę?

Nie ma standardów jeśli chodzi o wiek, w którym należy przestać karmić dziecko przez butelkę. Jednakże większość pediatrów zaleca, aby nastąpiło to przed ukończeniem 18 miesiąca życia. Jest to odpowiedni moment, ponieważ dziecko nie zdąży jeszcze utrwalić sobie nawyku picia z butelki i łatwiej będzie mu się z nią rozstać. Ponadto dziecko zaczyna chodzić i bardziej niż sposobem jedzenia zainteresowane jest poznawaniem świata.


PONAD 1300 PRODUKTÓW W PROMOCYJNYCH CENACH SPRAWDŹ OFERTĘ


Produkty do karmienia dzieciPromocja na produkty linii okołoporodowej Canpol Babies