Bakalie to nie tylko rodzynki i orzeszki ziemne. Potocznie określenie to stosowane jest dla suszonych owoców, różnych gatunków orzechów, a także niektórych ziaren. Podobnie jak świeże owoce i warzywa, bakalie dostarczają naszemu organizmowi wiele niezbędnych witamin i minerałów oraz w ciekawy sposób ubogacają naszą dietę. Te suszone owoce i orzechy mogą być spożywane w różnej formie – jako przekąska, dodane do dania lub na przykład jako urozmaicenie deseru czy ciasta. Świetnie sprawdzą się właśnie przy wypiekach, ponieważ zawierają naturalne cukry, dzięki czemu nie potrzeba ich dodatkowo słodzić.

Na przestrzeni wieków wskutek odmiennych i często nieprzyjaznych warunków panujących w zamieszkałych regionach świata stosowano różne sposoby konserwacji jedzenia. Jednym z najstarszych jest jego suszenie. W starożytności bakalie służyły nie tylko jako niepsująca się pożywna przekąska, ale także jako waluta. Początkowo były mocno kojarzone z Bliskim Wschodem, ponieważ słowo bakkal pochodzi właśnie od tureckiego słowa i oznacza kupca, sklepikarza. Sławne bakalie pochodzące z tych regionów były znane również w całej Europie, dokąd przybywały szlakami handlowymi. Większość odmian owoców oraz orzechów, takich jak rodzynki, daktyle czy pistacje, nazywanych bakaliami pochodzi właśnie z Bliskiego Wschodu, jednak aktualnie w różnych częściach świata hodowane są rośliny, których owoce przetwarza się i sprzedaje jako bakalie.

Orzechy i suszone owoce jako bogate źródło witamin

orzechy brazylijskie

Obecnie w Ameryce Północnej uprawianych jest wiele odmian owoców cenionych na całym świecie za swój wyjątkowy smak oraz dostarczane wartości odżywcze. Świetnym przykładem jest tutaj śliwka kalifornijska, która ususzona często stosowana jest zarówno jako zdrowa przekąska, jak i dodatek do ciast i deserów. Niektórzy decydują się na przełamanie wytrawnych potraw właśnie smakiem śliwki. Dodawane do sosów oraz pieczeni śliwki nie tylko wzbogacają smak potrawy, ale również, dzięki zawartemu w nich błonnikowi, neutralizują nadmierne wydzielanie się soków trawiennych, co czyni je świetnym dodatkiem do ciężkostrawnych dań.

Bakalie stanowią istotny składnik diety, ponieważ zawierają wiele witamin i minerałów, które sprzyjają zdrowemu rozwojowi. Dlatego też, warto uczyć dzieci od najmłodszych lat spożywania bakalii. Można również samemu przyrządzić z nich na przykład desery, batoniki lub ciasteczka. Często nieodłącznym składnikiem batoników są właśnie orzechy. Zaliczane są do nich także migdały, mimo że de facto są to pestki owocu migdałowca. Migdały kalifornijskie to jedno z najzdrowszych źródeł błonnika, tłuszczów, a także kwasów tłuszczowych omega-6. Bakalie te zawierają również mnóstwo mikro- i makroelementów oraz minerałów, takich jak miedź, fosfor, mangan, magnez, cynk, żelazo i wapń. Ich regularne spożywanie zaopatruje organizm w minerały niezbędne do budowania odporności i zdrowego funkcjonowania. Podobnie jak migdały, orzechy nerkowca stanowią bogate źródło tłuszczy i minerałów. Korzystnie wpływają na kości i zęby, a co za tym idzie, są korzystne w przypadku zmagania się z osteoporozą. Swój dobroczynny wpływ dla organizmu wykazuje również orzech brazylijski, który jest bogaty w selen. Naukowo udowodniono pozytywny wpływ tego pierwiastka na wiele kwestii związanych między innymi z usuwaniem wolnych rodników z organizmu oraz z prawidłowym wydzielaniem enzymów przez odpowiednie narządy. Orzechy brazylijskie ceną nie różnią się wiele od innych bakalii pochodzących z Ameryki Południowej. Są one smacznym i naturalnym źródłem witamin i minerałów. Bakalie oferowane są nie tylko przez sklepy ze zdrową żywnością, równie łatwo znajdziemy je w marketach spożywczych i sklepach internetowych.

Yerba mate jako zdrowe uzupełnienie codziennej diety

yerba mate

Nie tylko bakalie stanowią popularny dodatek do różnych diet. Coraz częściej wśród osób zdrowo odżywiających się możemy spotkać miłośników herbat pochodzących z różnych stron świata. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza zielone herbaty. Wpływają one pozytywnie nie tylko na układ trawienny, ale również wspomagają usuwanie nadmiaru wody nagromadzonej w organizmie. Dzięki temu są chętnie stosowane przez osoby, które dbają o linię lub są w trakcie stosowania diety. Bardzo często do herbat zaliczany jest napar z ostrokrzewu paragwajskiego zwany yerba mate. Jego regularne picie ma wyjątkowo dobroczynny wpływ na wiele aspektów funkcjonowania organizmu. Obniża cholesterol, dobrze wpływa na krążenie krwi oraz działa pobudzająco. Z tego powodu może być stosowana jako zamiennik kawy. Wybierając yerba mate dla początkujących powinno się kierować jej odmianami. Najdelikatniejsza jest yerba argentyńska, więc poleca się rozpoczęcie picia yerby właśnie od niej. Następnie można spróbować średniej „mocy” argentyńskiej odmiany, a w wyższym stopniu zaawansowania – paragwajskiej, czyli najmocniejszej yerba mate. Dobrze zaopatrzone sklepy z herbatami oraz innymi suszami roślinnymi takimi jak ostrokrzew paragwajski czy też rooibos, można łatwo znaleźć w sieci.

Duży wybór zdrowych produktów oferowany online wiąże się z regularną współpracą sklepów internetowych z wieloma partnerami z kraju i zagranicy, którzy dostarczają produkty z różnych stron świata. Można tam niedrogo nabyć towary, które w sklepach stacjonarnych kosztują o wiele więcej. W przypadku takich produktów jak pistacje, czy orzechy nerkowca cena za kilogram może być nawet o kilka złotych niższa, co ma związek ze sprzedażą hurtową, która jest dla klienta bardzo korzystna. Kupno większej ilości produktów w takich sklepach jest bardziej opłacalne, zwłaszcza w przypadku takich towarów jak bakalie i susze. Należą one bowiem do takich produktów, które nie ulegają szybkiemu zepsuciu, a dzięki odpowiedniemu opakowaniu, można je bardzo długo przechowywać.